Konieczności budowy przepławek dla ryb nikt dzisiaj już nie kwestionuje. Pozostaje pytanie jak to zrobić przy istniejących jazach, gdzie często jest bardzo mało miejsca i trudno spełnić warunki skutecznego działania przepławki dla ryb.

Firma HydroConnect z Austrii, opracowała innowacyjny, nowatorski projekt przepławki dla ryb, który wdrożony został w kilku instalacjach w Austrii.

Przepławka firmy HydroConnect – to dwufunkcyjna podwójnie skrętna śruba Archimedesa (której sposób działania oparty jest na zasadzie rozbudowanej śruby Archimedesa i windy do transportu ryb). W skład konstrukcji wchodzi zewnętrzna osłona ze ślimakiem napędzanym napływającą wodą oraz wewnętrzna część składającą się również ze ślimaka, odwrotnie skręconego, który transportuje wodę w przeciwną stronę (winda dla ryb). Energia spływającej wody automatycznie wykorzystywana jest do podnoszenia wody w wewnętrznym ślimaku, w windzie dla ryb. Nurt wody opuszczającej zewnętrzny ślimak tworzy silny prąd wabiący dla ryb, dodatkowo wspomagany efektem wabiącym wewnętrznego ślimaka, który pochodzi od krótkiej dodatkowej spirali wstępującej, która znajduje się na krótkim odcinku wewnętrznej spirali.

Dane kontaktowe

Click to open larger mapSIEDZIBA PIŁA MŁYN
  • Białe Błota 18,
    86-131 Jeżewo
  • +48 52 33 18 666
  • +48 602 652 262

DANE KONTAKTOWE

Click to open larger mapBIURO PIŁA MŁYN